Results 2013

Home Contents

Home
Program Order
Pictures
Camping Application
Contest Results
History
Contest Rules
Links

FIDDLE

OPEN

  1. Kyle Charron
  2. Greg Henry
  3. Tom Fitzgerald
  4. Dan Mightton
  5. Julie Fitzgerald

Fiddler 18 & Under

1. Emma March
2. Tessa Bangs
3. Ashley Giles
4. Sheila Roberts


19-49

  1. Kyle Felhaver
  2. Melika Lemelin
  3. Cassandra Swan

50-64

  1. Laura Lefebvre
  2. Michael Lemoire
  3. David Felhaver

65 & Over

  1. Webb Acheson
  2. Bob Arbuckle
  3. Scotty McHardy

15 & Under

  1. Andrew Dawydchak
  2. Diana Dawycdchak
  3. Will March
  4. Maria Peppler

12 & Under 

  1. Duncan McDougall
  2. Joelle Crigger
  3. Adele Leahy
  4. Alexander George

9 & Under
1. Gregory Leahy
2. Cecilia Leahy
3. Angus Leahy
4. Michaela Zatko
5. Mary Grace Duketow
6. Bethany Duketow
7. Bennett Van Barr
8. Rachel Duketow

DUET

1. Tom Fitzgerald & Greg Henry
2. Kerry & Julie Fitzgerald
3. Tessa Bangs & Eric Provencher

GOSPEL FIDDLE
1. Andrew & Diana Dawydchak
2. Tessa Bangs & Eric Provencher

 

STEP DANCE

OPEN

  1. Julie Fitzgerald
  2. Kerry Fitzgerald
  3. Kelsey Mighton
  4. Kyle Waymouth
  5. Emily Flack

18 & Under

  1. Keaton Rutherford
  2. Tessa Bangs
  3. Emma March
  4. Allie Merkel

19-49

  1. Emily Yarascavitch
  2. Lindsay Lovenuk
  3. Chelsea Mott

50 & over

  1. Marg Cote
  2. Raymond T. Gignac
  3. Howard Blunt

Step Dancer 15 & Under

  1. Maria Peppler
  2. Grace Laceby
  3. Megan Fuller
  4. Iain Grieve

12 & Under

  1. Adele Leahy
  2. Morgan Pleet
  3. Katie Paradis
  4. Xavier Leahy

9 & Under

  1. Aliyah Leahy
  2. Cecilia Leahy
  3. Tia Lee
  4. Andrew Herwig
  5. Mary Grace Duketow
  6. Gregory Leahy
  7. Bethany Duketow
  8. Angus Leahy

Open Group
1. Everything Fitz
2. Steppin’ Out
3. 2 Lucky Guys

Junior Group
1. Ready Step Go
2. And Then There Were Four
3. Just for Kicks


   

Participation Award of $10 is given to each child under 12 not placing.
Sponsored by Anne Franklin.

Local Area Fiddler with the highest points- George Samsen

Youngest Fiddler – Bailey Lemelin

Oldest Fiddler – Lionel Gervais

Youngest contestant here for the first time – Madeline Duketow

Local Area Dancer with the highest points – no contestants

Youngest Step Dancer – Madeline Duketow

Oldest Step Dancer – Howard Blunt

M.C. – Greg Williams,

House Fiddler – Kyle Felhaver

Accompanist –Melika Lemelin

Fiddle Judges –Cindy Thompson, Karen Reed, Doug McNaughton

Step Dance Judges – Mathew Johnson, Tiffany Fewster, Carrie Lee Gahan

 
Telephone
705-738-9171
Postal address
Ontario Open, Box 1038, Bobcaygeon, Ont. K0M 1A0
Electronic mail:  
 
ontarioopenbobcaygeon@hotmail.com
Home ] Up ] Program Order ] Pictures ] Camping Application ] History ] Contest Rules ] Links ]
Send mail to belliott@easyfocus.com with questions or comments about this web site.
Copyright © 2002 Bobcaygeon - Ontario Open Fiddle and Step Dance Contest
Last modified: August 17, 2013 Website maintained by: Orangeville Fiddle and Step Dance Camp